Drôtovec (larva chrobáka čeľade kováčikovitých – Elateridae) je významným škodcom, ktorý vážne ohrozuje kvalitu zemiakov. Tieto larvy, zaradené do podradu všežravcov (Polyphaga), majú široké spektrum potravy, vrátane koreňov rastlín a zemiakových hľúz. Ich vývoj trvá niekoľko rokov a je výrazne ovplyvnený vlhkosťou pôdy. Drôtovce sa vyskytujú najmä na jar a na jeseň, kedy spôsobujú poškodenie, ktoré môže viesť k prenikaniu patogénov do hľúz.
Charakteristika a vývoj drôtovcov
Kováčikovití chrobáci sú pomerne nenápadní, majú ploché telo, hnedú až čiernu farbu a dosahujú dĺžku 8-15 mm. Ich larvy, známe ako drôtovce, sú silno sklerotizované, žltohnedej farby s plochou hlavou a silnými nohami. Larvy sa vyvíjajú 3-5 rokov a počas tohto obdobia sa až 9-krát vyzliekajú. Dospelé kováčiky sa objavujú v apríli a máji, kedy samičky kladú vajíčka do prasklín v pôde. Vyliahnuté larvy sa živia humusom a organickými látkami, no postupne prechádzajú na podzemné časti rastlín.
Škodlivé účinky na plodiny
Drôtovce spôsobujú škody mnohým poľnohospodárskym plodinám, no zemiaky sú medzi nimi najohrozenejšie. Pri zemiakoch vyžierajú dierky a chodbičky rôznej hĺbky, pričom tieto poškodenia sú často vyplnené tmavým trusom. Najviac škodia larvy vyšších vývojových štádií, ktoré znehodnocujú konzumné hľuzy a môžu do nich zanášať patogény spôsobujúce hnilobu. Drôtovce sú zriedka prítomné v hľuzách pri zbere, pretože ich rýchlo opúšťajú a vracajú sa do pôdy. Poškodenie sa často zvyšuje ku koncu vegetačného obdobia a medzi ukončením vegetácie a zberom, kedy larvy dopĺňajú zásoby potravy. V suchších obdobiach sú živé rastlinné pletivá pre larvy dôležitým zdrojom vody. Škody spôsobené drôtovcami sú najčastejšie v záhradách a na menších poliach, najmä v blízkosti trávnych porastov, alebo ak sú zemiaky vysadené po krmovinách či trvalých porastoch. Rozširovanie plôch kukurice v zemiakových oblastiach poskytuje larvám dostatok potravy, čím sa zvyšuje ich populácia a potenciálne škody.
Efektívne metódy ochrany pred drôtovcami
Ochrana proti drôtovcom je pomerne problematická. Z toho dôvodu je tiež nutné s drôtovcami bojovať v rámci celého osevného sledu. Prahom škodlivosti u konzumných zemiakov je výskyt 10 drôtovcov na 1 m2. Prieskum zamorenia pozemku drôtovcami sa vykonáva pôdnými výkopmi alebo pomocou návnad podľa špeciálnej metodiky. Zemiaky v osevnom slede by mali byť zaradené najskôr štvrtým rokom po lúčnych porastoch alebo viacročných krmovinách. Je nutné dbať aj na odburinenie pozemku u všetkých plodín v rámci osevného sledu, pretože výskyt drôtovca so zaburinením pozemku zvyšuje.
V minulosti hojne propagované dusíkaté vápno to má na drôtovce len obmedzený efekt.
- Agrotechnické opatrenia: Pravidelné mechanické obrábanie pôdy počas osevného sledu výrazne znižuje populáciu drôtovcov. Najviac ohrozené sú zemiaky vysadené po trvalých trávnatých porastoch. Vysádzanie plodín, ako sú strukoviny, repka či horčica, môže tiež pomôcť znížiť napadnutie. Bez orbové spôsoby hospodárenia a minimálna kultivácia výskyt drôtovca podporujú. Naopak, intenzívna kultivácia ich populáciu každým mechanickým zásahom znižuje. Častá manipulácia s pôdou je najefektívnejším zásahom proti týmto škodcom. Orba i podmietka spôsobujú čiastočné straty úhynom lariev a účinné je aj použitie rotavátora, obzvlášť pokiaľ je opakované.
- Odkameňovanie pôdy: Táto technológia vedie k významnému úhynu drôtovcov, čo je obzvlášť účinné na zemiakových poliach.
- Včasný zber: Poškodenie hľúz drôtovcom je najvyššie v období po ukončení vegetácie. Včasný zber môže významne znížiť úroveň napadnutia.
- Ekologické postupy: Postrek sladkou vodou počas júla a augusta dokáže drôtovce prilákať na povrch pôdy, kde sú ľahko dostupní pre prirodzených nepriateľov. Návnady z mrkvy a repy alebo sladké lepiace pásky môžu byť ďalšou ekologickou možnosťou.
- Chemická ochrana Z chemickej ochrany je možné aktuálne uplatniť u zemiakov chemický prípravok Force Evo (Sygenta).Ide o granulovaný insekticíd s účinnou látkou teflutrín, ktorá poskytuje dlhotrvajúcu ochranu plodín vrátane zemiakov a kukurice. Tento produkt je registrovaný na Slovensku do júna 2027 a aplikácia sa odporúča priamo do pôdy pri sadbe alebo sejbe, čím pôsobí proti larvám drôtovcov a ďalším pôdnym škodcom. Teflutrín v tomto prípravku je veľmi stabilný a má nízku rozpustnosť, čo znižuje riziko splavenia do podzemných vôd a predlžuje ochranu.
Prečo je ochrana pred drôtovcami kľúčová?
Vzhľadom na ich dlhý vývojový cyklus a schopnosť prispôsobiť sa prostrediu, drôtovce predstavujú vážnu hrozbu pre poľnohospodárske plodiny. Sú aktívne najmä v pôdach s vyššou vlhkosťou, no škodia aj v suchších podmienkach, kedy prechádzajú na živé rastliny. Vysoký potenciál poškodenia sa prejavuje najmä v oblastiach s trvalými porastmi a na poliach susediacich s trávnatými plochami.
Najčastejšie druhy drôtovcov na zemiakových poliach
Na zemiakových poliach sa najčastejšie vyskytujú druhy rodu Agriotes – kováč obilný (A. lineatus), kováč tmavý (A. obscurus), kováč začudnutý (A. ustulatus) a kováč locikový (A. sputator). Ďalšie významné druhy zahŕňajú Athous haemorrhoidaus (kováč trávny), Melanotus bummipes (kováč hnedonohý) a Adelocera murina (kováč šedý).