Siatica ozimná je polyfágny druh nočného motýľa, ktorý spôsobuje významné škody na plodinách, najmä zemiakoch. Najčastejšie sa stretávame so siaticou poľnou (Agrotis segetum), siaticou ypsilonovou (Agrotis ypsilon) a siaticou výkričníkovou (Agrotis exclamationis). Všetky tri druhy majú podobný životný cyklus.

Životný cyklus siatíc

Siatica ozimná u nás prezimuje v štádiu húsenice, kukly aj dospelého motýľa. V našich podmienkach majú siatice jedno pokolenie ročne. Dospelé jedince (imága) lietajú koncom mája a v júni. Po párení kladú samičky až niekoľko sto vajíčok, ktoré lepia na rôzne časti rastlín, často na buriny ako lebeda či mrlík. Vajcia sú odolné voči suchu, no citlivé na vlhkosť. Liahnutie húseníc prebieha podľa teploty v priebehu 5 až 20 dní.

 

 

 

 

Húsenice sa päťkrát zvlieknu, pričom ich vývoj trvá až štyri mesiace. Po prvom mesiaci sa počas dňa zahrabávajú do pôdy, kde sa živia podzemnými časťami rastlín, zatiaľ čo v noci vychádzajú na povrch a okusujú listy. V tomto štádiu spôsobujú najväčšie škody. Dokážu sa za potravou presúvať aj niekoľko sto metrov. Kuklia sa v pôde a dospelé motýle sa liahnu o 1 až 3 týždne.

Rizikové faktory pre výskyt siatíc

U siatice poľnej dochádza k periodickým gradáciám, pričom najvyšší výskyt zaznamenávame po chladnej zime a suchej jari. V teplejších zimách sa hmyz zle udržiava a často podlieha infekciám entomofágnych húb. Vlhnutie pôdy počas jari môže spôsobiť vysokú mortalitu vajíčok.

Na zemiakoch škodia najmä húsenice vo vyšších vývojových štádiách, ktoré vyžierajú nepravidelné diery a chodby v hľuzách, najčastejšie tesne pod povrchom. Prítomnosť húseníc je viditeľná vďaka otvorom v pôde, najmä po daždi, keď je pôda spevnená.

siatica-oziminova

Ochrana proti siaticiam

Účinná ochrana proti siaticiam spočíva predovšetkým v správnych agrotechnických opatreniach. Výskyt škodcu znižujú podmietka a orba, zatiaľ čo obmedzená kultivácia alebo bezorebné hospodárenie podporuje prežitie húseníc aj kukiel. Výskyt siatíc sa zvyšuje na zaburinených pozemkoch a burinou zarastených plochách v okolí.

  • Prevencia poškodenia hľúz: Plytké nahrnutie pôdy okolo hľúz významne znižuje riziko napadnutia. Dôležitý je aj včasný zber po ukončení vegetácie, najmä v prípade dezikovaných porastov, kde hľuzy zostávajú jediným zdrojom potravy pre húsenice.
  • Priama ochrana insekticídmi: Insekticídy môžu byť účinné, avšak aplikácia musí byť načasovaná na skoré štádiá vývoja húseníc, čo sa zisťuje sledovaním náletu škodcu v poraste alebo v jeho okolí.

Výskyt siatice poľnej  sa monitoruje pomocou feromónových a svetelných lapačov. Insekticídy používané v zemiakových porastoch na ochranu pred voškami alebo pásavkou zemiakovou zároveň znižujú populáciu siatíc.